Chris tyckte om att undra: “Vad kommer att hända med mig? Vad innehåller framtiden?
Han kommer i håg att hans far sa: “Allt man kan göra är att hoppas på det bästa.” Så Chris hoppas och hoppas.
“Jag hoppas jag får mer betalt för mitt arbete. Jag hoppas människor ska vara mer tacksamma mot mig. Jag hoppas att mina investeringar kommer att skjuta i höjden, så att jag kan dra mig tillbaka. Jag hoppas också att jag vinner på lotteri.”
Efter att han har hoppats i ett år har ingenting förändrats för Chris.
Medan han tittar på TV hör Chris någon säga: “ Vi måste komma i håg det förflutna för att förhindra att saker händer i framtiden.” Så han ser tillbaka på sina misstag och lovar att inte upprepa dem. Ännu ett år passerar utan förbättring.
På Internet får Chris veta om ödet. ”Framtiden är förutbestämd. Den är ur kontroll för dig.”
Han drar slutsatsen: ” Ingen vet vad som kommer att hända. Jag ska vänta och se precis som alla andra.”
Som så många andra människor i den här världen är Chris en åskådare. Han väntar på att någonting ska hända.
Tidsmaskin
Vad skulle du se, om du kunde titta genom en tidsmaskin och se 100 år in i framtiden?
Om du ser ett rymdålderssamhälle med otroliga datorer, robotar och rymdresor, vet du att vetenskapsmännen, ingenjörerna och teknologi-uppfinnarna är de mest ambitiösa.
Om samhället är välmående och framgång är tillgänglig för alla, vet du att entreprenörerna, direktörerna och affärsinnehavarna är de mest ambitiösa.
Om du ser en värld i krig och människor som blir dödade varje dag, vet du att vapenhandlare,terrorister och vissa typer av politiker är de mest ambitiösa.
För att se framtiden för vår värld titta bara efter de mest ihärdiga,passionerade och målmedvetna människorna och du ser framtiden.
Vad är det som får den här kraftfulla ambitionen att blossa upp hos människor?
Är du en åskådare eller en spelare?
”Om en person kan drömma, om en person kan ha mål, kan han vara lycklig och han kan vara levande. Om han inte har några mål, har han inte ens en framtid.” – L.Ron Hubbard
För att skapa din framtid försök fråga dig själv:”Vad skulle jag kunna få att hända? Vad ska jag åstadkomma? Vad ÖNSKAR jag i min framtid?”
Framtiden är som ett tomt fält. Ingen spelar ännu på det. Du kan springa ut där och starta spelet.
Medan människor som Chris sitter på åskådarläktaren, kan du sätta i gång och spela livets spel.
Spelet är ditt
Skriv ner ett av dina viktigaste mål.
Fråga dig själv: “Vilken framtid förutsäger jag, om jag bara sitter med händerna i kors och väntar på att detta mål ska uppnås?”
Skriv sedan ner ett steg du kan ta just nu mot det här viktiga målet.
Fråga dig själv: “Vilken framtid förutsäger jag, om jag gör detta första steg och sedan ännu ett och sedan ytterligare ett som min dagliga rutin?”
Så hur förutsäger du framtiden?